23.12.2010

DOLORES CLAIBORNE (1995)

Ekranizacja powieści o takim samym tytule w reżyserii Taylora Hackford'a z doskonałą grą aktorską Jennifer Jason Leigh, Christophera Plummer'a oraz niezawodnej Kathy Bates. Sam film jest bardzo dobry i jest jedenym z najlepszych ekranizacji prozy Stephena Kinga. Oprócz znakomitej gry aktorskiej wyróżnia się klimatycznymi zdjęciami. Dolores Claiborne oglądałem nie raz i nie raz jeszcze obejrzę.
Dystrybutorem filmu na rynek polski jest Galapagos. Film został wydany w tekturowym pudełku na zatrzask, które szczerze mówiąc nie za bardzo mi się podoba. Dodam, że w polskim wydaniu VHS film ukazał się pt. Dolores.
Dodatkami specjalnymi zawartymi w wydaniu są oryginalny trailer filmu i komentarz audio reżysera. Polska wersja językowa to napisy. Film był nominowany do trzech nagród Saturn w kategoriach: najlepsza aktorka (Kathy Bates), najlepsza aktorka drugoplanowa (Jennifer Jason Leigh) i najlepsza muzyka (Danny Elfman).


tytuł oryginału: Dolores Claiborne; data premiery: 24.03.1995; produkcja: USA; reżyseria: Taylor Hackford; scenariusz: Tony Gilroy; dystrybucja: Warner Bros; czas trwania: 127 minuty; polska wersja: napisy