17.12.2010

LŚNIENIE (1980)

Dwupłytowa edycja specjalna jednego z moich ulubionych filmów będącego ekranizacją jednej z moich ulubionych książek. Co zabawne film bardzo się różni od książki. Także w kluczowych częściach fabuły. Pewnie dlatego nie znajdziemy w dodatkach wywiadu ze Stephenem Kingiem gdyż filmu wyraźnie nie przypadł do gustu.
Nie mniej dzięki fenomenalnej grze Jacka Nicholsona i Scatmana Crothersa oraz wybitnemu reżyserowi Stanleyowi Kubrickowi film jest jednym z klasyków kina grozy. Sam oglądałem go z 10 razy w tym kilka razy przed moja przygodą z Kingiem.
Wydanie składa się z dwóch płyt. Pierwsza płyta zawiera cyfrowo zremasterowany film z ewentualnym komentarzem operatora Garretta Browna i historyka Johna Baxtera oraz zwiastun filmowy. Druga płyta zawiera dodatki specjalne. Znajdziemy na niej film dokumentalny Vivian Kubrick z opcjonalnym komentarzem: Realizacja Lśnienia oraz trzy materiały filmowe: Widok z Hotelu Overlook, Wizja Stanleya Kubricka oraz Wendy Carlos, kompozytor.


tytuł oryginału: The Shining; data premiery: 23.05.1980; produkcja: USA; reżyseria: Stanley Kubrick; scenariusz: Stanley Kubrick, Diane Johnson; dystrybucja:Warner Home Video ; czas trwania: 115 minut; polska wersja: napisy